AKTUÁLIS HÍREK A TELEPÜLÉSFEJLESZTÉSRŐL
Részlet ( forrás: nógrád24.hu )
"Mint ismertette: a helyi és térségi jelentőségű vízvédelmi rendszerek rekonstrukciójára kiírt pályázatra a régióból 93 pályázat érkezett, a támogatási igény meghaladta a 9,6 milliárd forintot. A feltételeknek 39 pályázat felelt meg, és valamennyi nyert is, ugyanis az eredeti 3 milliárdos keretet 4 milliárdra emelte meg a tanács.
Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből 28, Hevesből 2, Nógrádból 9 pályázat nyert, a támogatási intenzitás 100 százalékos, vagyis a beruházásokat önerő nélkül valósíthatják meg az önkormányzatok - tette hozzá.A beruházások keretében Ipolytarnócon árvízvédelmi rendszert építenek ki az Ipoly folyó mellett, Pásztó hasznosi városrészében a Kövicses patak medrét mélyítik, Nagylócon és Ecsegen árvízcsúcs-csökkentő tározót, Nógrádsipeken és Mihálygergén záportározót építenek, Szurdokpüspöki a Zagyva folyót érintő vízvédelmi munkához kapott támogatást.Két pályázatot a KÖVIZIG adott be: Szécsényben a Szentlélek patakon egy új szelvényű szakaszt váltanak ki, Mátraverebélyben pedig a száraztározó műtárgy-rekonstrukciója valósul meg."

A település völgykatlanban helyezkedik el: Északról a Fehér-hegy és Kutya-hegy, Keletről az Őrhegy, Délről a Kavicsos-tető , Nyugatról a Szél-hegy határolja.
A Nagylóc közigazgatási területéhez tartozik Zsunypuszta, mely a falu és Felsőtold települések között található. Zsunypusztát a Zsunyi-hegy, Dobogó és Poletárok elnevezésű területek határolják. Nevét már 1347-ben Zsunyalmás néven jegyezték fel. A településrészt körülvevő erdők biztosítják a tiszta, egészséges levegőt. A puszta közelében elterülő hatalmas legelő jelentős madárlelőhely.
A település Budapesttől 100 km-re található, közúton érhető el, a 22-es útról Szécsénynél, a 21-es útról Pásztónál kell letérni.

Története
A falu neve egykor csak Lóc volt; a kutatók az ószláv „lovci”, azaz vadászok, vadfogók jelentésű szóból vezetik le nevét.
A szőlőhegyen a középkorban vár állt, ez volt Hollókő várának egyik elővédje. Valószínű még az Árpád-kori királyok uralkodási idején emelték.
Az őrtorony helyét úgy alakították ki, hogy a domb gerincét mély árokkal átvágva egy kb. tíz méter átmérőjű kör alakú udvart hoztak létre a magaslat végébe. Ennek szintjét további feltöltéssel megemelték, valószínűleg palánkkal is megerősítették. Középen fából épített torony állhatott, mert kő, vagy téglamaradványok nem kerültek elő. Ilyen erődöcskéket a végvári vitézek tarisznyaváraknak hívták, mert az őrség csak addig tarthatott ki bennük, amíg a tarisznyájukban magukkal vitt élelmük el nem fogyott.
A község jövőképe
A község jövőképe
Víztározó építésével kapcsolatos tervek
A sok éve húzódó, a nagylóci táj szépségét megkoronázó, az árvízveszélyt csökkentő víztározó építése elől rövidesen sikerül az akadályokat elgördíteni. Nagylócot Szécsénnyel összekötő útról jól látható és megközelíthető, a Kőhegy lábába simuló partvonalával, megépülése után fenséges látványt nyújt az arra közlekedőknek. A víztározó a maga 25 hektáros vízfelületével a nélkülözhetetlen, veszélyt csökkentő hatása mellett, a turisták, sporthorgászok, a vizet kedvelő pihenni vágyók kedvelt kirándulóhelye lehet. Jól illik majd Hollókő-Ipolytarnóc idegenforgalmi tengelyébe.
Hollókői vár Nagylóc felől